MAJSTROVSTVÁ EURÓPY juniorov a kadetov 2022 – Praha/CZE ????

V Prahe sa 17-19.6. uskutočnilli 49. Majstrovstvá európy kadetov, juniorov a 14. ME U21. Slovensko poslalo štandardne veľmi početnú skupinu, z našej ŠŠK reprezentoval Roman Hrčka v kata muži U21

Roman začal v piatok vo veľkom štýle s čoraz viac obľúbenou kata Ohan Dai a získal výbornú známku 25,12, čím hneď ukázal rozhodcom, ale aj konkurencii, že hovi nový v kategórii (len koncom minulého roka dovŕšil 18 rokov), cieľom je jednoznačne účast v medailovom súboji. V 1. kole obsadil druhé miesto za Alessiom Ghinami, jasne predčil tretieho pretekára z Azerbajďánu

V 2. kole sa pridal do skupiny výborný pretekár Francúzska Fabien Tran. Roman s kata Anan Dai obsadil štvrté miesto, opäť s fantastickou známkou, tentokrát 25,08. Súperi však zacvičili fantasticky, vrátane Hasanal Hasanova (AZE), ktorý tesne porazil Romana so známkou 25,16. Talian vyhral skupinu, Francúz skončil druhý a Roman sa mohol tešiť na postup do 3. kola.

Roman nastúpil v treťom kole z nevýhodnej prvej pozície a začalo to byť poriadne dramatické. Podľa umiestnenia, prvý zo skupiny mal nastúpiť v nedeľnajšom finále, druhý a tretí v skupine by nastúpili taktiež v nedeľu v súboji o tretie miesto, iba posledný v skupine by sa rozlúčil so šampionátom siedmym miestom. Roman v svojej kata Papuren nechal všetko, čo v sebe mal a rozhodcovia ho ohodnotili známkou 24,66. Výbuch radosti nastal ihneď po ďaľšej kata, pretekára AZE, ktorého Gankaku bola ohdonotená nižsou známkouu 23,62, Roman vedel, že dostane šancau zabojovať minimálne o tretie miesto. Francúz a Talian následne ukázali svoju obrovskú kvalitu, Alessio (ITA) získal 25,92 a postúpil do finále, Fabian (FRA) 25,2 a skončil v skupine druhý, čim sa podobne ako náš Roman, kvalifikoval do nedeľňajšieho súboju o bronz, kde ho mal čakať tretí z druhej skupiny, Rumun Comanescu. Z druhej skupiny sa do finále dostala momentálne už hviezda Enes Ozdemir a náš Roman sa mal stretnúť s ďaľšim fantastickým pretekárom Martinom Raul Romerom zo španielska. Ten zaostal za Ozdermirom len pomerne tesne o 0,2 bodu

Nedeľňajší súboj Romana s Romerom sa niesol vo fantastickej atmosfére, ktorú vytovrili reprezentanti a tréneri, ale prišlo aj niekoľko fanúšikov klubu, často deti, ktoré sledovali svoje vzory s rodičmi. Obidvaja nastúpili s kata Chatanyara Kushanku a dokocna s identickou, pre európu mierne netradičnou verziou. Roman opäť neostal nič dĺžný povesti svojej skvelej dynamiky a ako prvý hodil rukavicu svojemu skúsenejšiemu španielskemu súperovi. Romero sa však vôbec nezľakol a hoci nebol tak dynamický, dokázal zacvičiť naozaj svetové karate a Romana predsa len tesne porazil, body boli 24,92 vs. 25,56 v prospech Španiela. Jeden rozhodca zo siedmych dokonca ohodnotil lepšie Romanovu kata. Roamn tak obsadil výborné piate miesto a ukázal, že sa nemusí báť ani absolútnej európskej špičky, kde väčsina pretekártov je o rok, či dva staršia, čo dáva skvelý prísľub do ďalších rokov. Samozrejme šampionát ukázal, že konkurencia je tvrdá a treba naďalej pracovať v príprave na plné obrátky. Krásne napísané slová našej reprezentačnej trénerky Mackovej:

…Roman… si stelesnením sna každého TRÉNERA… Tvoje 5. miesto na Majstrovstvách Európy má neskutočnú hodnotu. Svojim prístupom si vzorom pre všetkých a hodnoty, ktoré uznávaš a ktorých sa držíš su nesmrteľné…